Plaka alımları düştü!

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indiriminin 2019’un Mart ayına kadar uzatıldığını, ancak Manisa’da geçmiş yıllara göre plaka alımlarının düştüğünü kaydetti.

31 Ekim 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla 2018 sonuna kadar geçerli olmak üzere 1.6 litre altında motoru olan otomobillerde yüzde 15 ÖTV indirimi uygulaması Ticari araçlarda ise yüzde 18 olan KDV miktarı yüzde 1’e düşürülmesi tekrar yapılan açıklamayla 2019 Mart ayına kadar uzatıldı. Bu indirim, otomobil sektörünün ayrılmaz parçası plakaları da kapsıyor.  

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, 2018 yılının son 2 ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimini değerlendirdi. 2018'in ekonomik sıkıntılardan ötürü zor geçtiğini belirten Karaağaç, indirimden dolayı biraz hareketlilik yaşandığını açıkladı. Karaağaç, buna rağmen geçmiş yıllara göre plaka alımlarında düşüş yaşandığını kaydetti. 

YÜKSEK KREDİ FAİZLERİ ZORLUYOR

Salih Karaağaç, 2018 yılının esnaf ve vatandaşlar açısından zor geçtiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu  “Yüzde 1'e indirmelerinden dolayı bir hareketlilik oldu ama geçtiğimiz yıllara nazaran biraz daha düşük olduğunu görüyoruz.  Geçtiğimiz yıllarda özellikle sıfır araçlarda 250 çift plaka basımı vardı. Bu yıla baktığımız zaman bu sayı çok düşük. 100-200 çift civarı plaka basımı oluyor. Sıfır araçlarda aralık aylarında çok yoğunluk oluyordu geçtiğimiz aralık ayına baktığımızda o yoğunluğu göremedik. Şunu da söylemek gerek; KDV ve ÖTV indirimin vatandaşlara biraz da olsa nefes aldırdığını görüyoruz. Banka faizlerinde de düşüş olsa esnafımızın biraz daha nefes alacağını ön görüyorum. Vergi indirimlerine karşılık kredi faizleri fazla olduğu ödemekte zorluk yaşanıyor. İnşallah 2019 yılında ekonomik krizden çıkarda halkımız ve esnafımızın refah seviyesi yükselir.

PLAKA FİYATLARI 50 LİRA

2018 yılında plaka fiyatlarının 50 TL olduğunu söyleyen Karaağaç, 2019 fiyat tarifesinin bu ay içerisinde federasyondan gelecek bilgi doğrultusunda açıklanabileceğini kaydetti.

tesk
turktuv
gib
meskop
kumer
tsof
manisatso
meskob